Temple Grandin (2010)

Kaynak 1
Hata Bildir ×
[wpforms id="" title="false" description="false"]

Temple Grandin (2010), film molası bölümümüzde Temple Grandin (2010) filmi hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Temple Grandin (2010) filmi ile alakalı tüm bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Temple Grandin (2010)

İçindekiler

  • 1 Filmin Konusu
  • 2 Filmin Oyuncu Kadrosu
  • 3 Film Hakkında Diğer Bilgiler

Sinema sanat dalları içinde belki de en büyüleyici olan alanların başında geliyor. İlk filmin gösterime girdiği günden bugüne sinemada çok farklı kesimlere hitap eden çok değişik türden dünya sinemasında ve Türk sinemasında önemli eserler bulunuyor. Burada film önerileri kapsamında olan film ise Temple Grandin isimli filmdir.

Filmin Konusu

Biyografik filmler içinde çok özel bir yere sahip olan bir filmdir. Aynı zamanda film dram öğeleri de içerir. Tamamen gerçek bir öyküden alınmış olup, tüm yönleri ile oldukça çarpıcıdır. Film dünyaya otistik olarak gelen Temple Grandin’in başından geçenlere odaklanır durumdur. Film aynı zamanda inanılmaz bir başarı ve azim öyküsüdür. 29 Ağustos 1947 yılında doğan Temple Grandin 4 yaşına gelene değin çevresine hiç tepki vermez, kimse ile iletişime geçmez ve hiç konuşmaz. Bu durumdan endişelen annesi onu bir uzmana götürür.  Doktor ona otizm teşhisi koyar ve süreç böylece başlar.  Bu durum üzerine annesi önce kızını bir devlet okuluna yolluyor.

Akabinde tüm yakın çevresi onun eğitim alabilmesi için inanılmaz derecede kolaylaştırıcı oluyorlar.  Film bu özet temel bilgiyi verdikten sonra Temple Grandin  teyzesinin at çiftliğine gidiyor ve süreç tam olarak burada başlıyor. Burada gördüğü cihaz onun için ilham verici oluyor. Otizmliler içi önemli olan sarılma duygusu ile doğrudan alakalı olan bu cihazdan yola çıkarak üniversite eğitiminde hayvan sesleri üzerine tez yazıyor.

Filmin Oyuncu Kadrosu

Filmde Temple Grandin Claire Danes tarafından hayata geçiriliyor. Bunun dışında Amerikan sinemasının bir diğer önemli aktristi olan Julia Ormond başrollerdedir. Filmin diğer önemli rollerinde ise David Straithairn, StephanieFarcy ve CatherineO’Hara yer alıyor. Yönetmen koltuğunda oturan isim ise Mick Jackson.

Film Hakkında Diğer Bilgiler

Film hakkında üstte bu bilgileri verdikten sonra film hakkında söylenebilecek olan diğer şeyler şunlardır: Filmin toplam süresi 1 saat 47 dakikadır. Amerika Birleşik Devletleri yapımı olup 2010 senesinde gösterime girmiştir. Film ülkemizde de gösterilmiş ve gösterildiği dönem oldukça ses getirmiştir. Film dört dalda ödül almıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Kağıttan Hayatlar (2021) başlıklı makalemizde 2021, Çagatay Ulusoy ve Emir Ali Dogrul hakkında bilgiler verilmektedir.

[wpcc-iframe class=”video_youtube” src=”https://www.youtube.com/embed/cpkN0JdXRpM” frameborder=”0″ allowfullscreen]
Film Bilgileri
1 sene önce eklendi
Temple Grandin (2010)
36 views izlenme
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor.

Film Robotu
Son Yorumlar