Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017)

Kaynak 1
Hata Bildir ×
[wpforms id="" title="false" description="false"]

Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017), film molası bölümümüzde Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017) filmi hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017) filmi ile alakalı tüm bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017)

İçindekiler

  • 1 İkinci Dünya Savaşı
  • 2 Savaşın Soğuk Yüzü

Finlandiya filmi olan ve 2017’de çekilen Tuntematon Solitas bir diğer ismi olan Unknown Soldier ismiyle bilinir. Türkçeye çevirirsek Meçhul Asker anlamına gelir ve film aslından Finlandiya tarafından çekilen, milliyetçilik kokan bir kış savaşı filmidir. Bir romandan uyarlama olan bu film üç saat sürse bile vizyona girdiği yıldan itibaren beğenilmiş ve çok izlenmiştir. Kış filmi ve gerçekçi görüntülerle dolu savaş filmi sevenler için film önerileri arasında yer alır. Filmde savaşın kanlı ve soğuk yüzü olduğu gibi aktarılmaya çalışılmıştır. İnsanların hayatında savaşın etkileri ve kazanılsa da kazanılmasa da herkesin hayatını alt üst etmesi başarılı bir şekilde yansıtılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı savaşa giren ya da girmeyen pek çok ülkeyi derinden etkilemiştir. Finlandiya da Almanya’nın yanında Rusya’ya karşı savaşan taraflardan birisidir. Ancak ne Almanya’dan ne de farklı bir ülkeden destek görmemiştir.  Neredeyse tamamen savaş yerinde bulunan ganimet Rus silahlarıyla savaşmışlardır. Bundan başka silahları yoktur ve buna rağmen zor şartlarda başarılı olmuşlardır. Her ne kadar savaşın sonucu hem Almanya hem de onun safında savaşa katılanlar için başarısızlık olsa da Finlandiya askerleri bu mücadele sırasında milliyetçi ve kahramanca bir tavır sergilemiş. Filmde bu tavrı her bir askerin tek tek öyküsü üzerinden incelemiş.

Savaşın Soğuk Yüzü

Savaş insanların hayatını alt üst eden ve geriye bakıldığında başarılı geçse de olumlu bir iz bırakmayan bir felakettir. Meçhul Asker de her birisi farklı nedenlerle savaşa katılan Finli askerlerin öykülerinden oluşuyor. Finlandiyalıların savaşa karşı tutumları da hem savaşa katılanlar hem de geride bıraktıkları aileleri açısından gerçekçi bir şekilde anlatılmış. Her bir asker bambaşka bir dünya görüşünün ve hayat tarzının örneği olarak sergilenmiş. Finliler için asıl önemli olan durum da Rus’lara karşı savaşmak istemeleri ve onları ezeli düşmanları olarak kabul etmeleri. Bu açıdan aslında Almanya ve diğer yandaş devletlerle ilişkileri biraz geri planda kalıyor. Tuntematon Solitas, milliyetçilik vurgusu çok olsa da hem görüntüleri hem de oyunculukları ile beğenilen filmlerden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Kara Şövalye – The Dark Knight (2008) başlıklı makalemizde 2008, Aaron Eckhart ve Christian Bale hakkında bilgiler verilmektedir.

[wpcc-iframe class=”video_youtube” src=”https://www.youtube.com/embed/NTYesNj_sBg” frameborder=”0″ allowfullscreen]
Film Bilgileri
1 sene önce eklendi
Meçhul Asker – Tuntematon Sotilas (2017)
44 views izlenme
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor.

Film Robotu
Son Yorumlar