Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Kaynak 1
Hata Bildir ×
[wpforms id="" title="false" description="false"]

Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975), film molası bölümümüzde Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) filmi hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) filmi ile alakalı tüm bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

İçindekiler

  • 1 Filmin Konusu
  • 2 Film Hakkında Diğer Bilgiler 

Sinema sanat dalları içinde kendi içinde başlı başına özel olan alanlardan bir tanesidir. Bugün kimi insanlar için de sinema son derece büyük bir tutkudur. Her kişinin kendi zevklerine uygun olarak bir sinema zevki vardır ki burada film önerileri kapsamında size önereceğimiz film Guguk Kuşu isimli Amerikan sinemasının da dünya sinemasının da en kült filmlerinden bir tanesidir.

Filmin Konusu

Filmin konusu döneminde oldukça ses getirmiştir. Film Amerika Birleşik Devletlerinde bir akıl hastanesinde geçer.  Film adi bir suçu olan Randle P. McMurphy isimli kişinin başından geçenleri anlatıyor. Hapishaneye girmemek için akıl hastası numarası yapan Randle P. McMurphy akıl hastanesine getirilir. Burada akıl hastaları ile baştan hiç anlaşamasa ve hatta onlarla dalga geçse de geçen zaman içinde onlarla farklı türden iletişimler kurmaya başlar.

Bu süre zarfında aynı zamanda belli periyotlar ile akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair tetkiklerden geçer iken bir yandan da kendisi bu akıl hastanesinden kaçma planları yapmaya başlar. Sürekli bir biçimde konuşmayan ve ortalığı temizleyen Kızılderili ile kurduğu ilişki onun yaşamını bambaşka bir biçimde etkiler ve süreç içinde hastanenin başhemşiresi ile aralarında ciddi uyuşmazlıklar baş gösterir. Başı buyruk hareketleri vardır ve bir süre hastane yönetimi bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Bir süre sonra ise durum bambaşka bir yöne evrilir. Film hafızalardan silinmeyecek olan bir final ile sona erer.

Film Hakkında Diğer Bilgiler 

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra film hakkında diğer bilgileri vermek gerekir ise şunlar söylenebilir: Filmin yönetmeni bu film ile dünya çapında haklı bir üne kavuşan Milos Forman’dır. Filmin orijinal adı One Flew Over the Cuckoo’s Nest. 1975 senesi tarihli olan filmin başrol oyuncusu dünyaca ünlü Amerikalı aktör Jack Nicholsun olur iken kendisine Louise Fletcher ve William Redfield eşlik ediyor. Film aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Film dünyada tüm zamanların en iyi filmlerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. 9 dalda Oscar’a aday olan film 5 dalda Oscar almıştır.

Bir önceki yazımız olan Gizli Sayılar – Hidden Figures (2016) başlıklı makalemizde 2016, Film Önerileri ve Gizli Sayılar hakkında bilgiler verilmektedir.

[wpcc-iframe class=”video_youtube” src=”https://www.youtube.com/embed/OXrcDonY-B8″ frameborder=”0″ allowfullscreen]
Film Bilgileri
2 sene önce eklendi
Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)
21 views izlenme
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor.

Film Robotu
Son Yorumlar