Ay – Moon (2009)

Kaynak 1
Hata Bildir ×
[wpforms id="" title="false" description="false"]

Ay – Moon (2009), film molası bölümümüzde Ay – Moon (2009) filmi hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Ay – Moon (2009) filmi ile alakalı tüm bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Ay – Moon (2009)

İçindekiler

  • 1 Ay Filmi Özeti
  • 2 Yönetmenin İlk Uzun Filmi

İngiliz yapımı Ay Moon filmi 2009 yılında yayımlanan dram ve bilim kurgu türünde bir eserdir. İlk uzun metrajı bu eser olan Duncan Jones, filmin yönetmenidir. Filmin başrolü oymadığı karakter ile aynı ismi taşıyan Sam Rockwell, diğer oyuncular ise Kevin Spacey, Dominique McElligott ve Rosie Shaw’dır. Filmin başlıca konusu enerji kaynakları tükenen dünya insanın aydan Helyum3 temin etmesi için kurduğu istasyonda, çalışan personel Sam’in yaşadıklarıdır.

Ay Filmi Özeti

Lunar Industries adlı uluslararası şirket tarafından aya kurulan istasyona, Sam Bell adında bu şirketle üç yıllık kontrat imzalayan eleman gönderilir. İstasyonun kurulma amacı aydan, dünyayı besleyen en önemli enerji kaynaklarından biri olan Helyum3 maddesini hasat etmektir. İstasyonda çalıştığı süre boyunca Sam’e eşlik edecek tek kişi yapay zekâ robotu Gerty’dir.

Sam, istasyonda iken bir kaza yaşar. Ardından uydu bağlantısı kopar.Bu nedenle dünya ile iletişimi de kesilir. Zor bir süreç yaşayan Sam’in başına gelecekler bununla sınırlı değildir. Sam ise aydaki görevinin sonuna yaklaştığı için umutludur. Karısı ve kızına duyduğu özlemi gidermeye az kalmıştır.

Fakat sağlığını da yitiren Sam kötü durumdadır. Halüsinasyonlar görmeye ve yaşadıklarını unutmaya başlayan Sam, oraya nasıl geldiğini dahi hatırlamamaya başlar. Bilim kurgu film önerileri için son derece iyi bir seçenek olabilecek bu eser, dram meraklıları tarafından da tercih edilebilir.

Yönetmenin İlk Uzun Filmi

Ay filmi için en önemli konulardan biri de David Bowie gibi bir yıldızın oğlu olan yönetmeni Duncan Jones’ in ilk uzun metrajlı filmi olmasıdır. Buna rağmen 2009 yılı için en başarılı filmlerinden olan Ay, yönetmenine birden fazla ödül kazandırdı. İlk kez uzun ve gerçekten kaliteli bir film yapması da beyaz perde de bu yönetmenin ne kadar başarılı olabileceğini gösterdi.

Moon filmi ile insana kendisini anlatan, hayatı sorgulayan ve modanın aksine aksiyon yerine basit hayatı, günlük yaşamı gösteren sahnelere yer verdi. Bu filmi ile Jones, En İyi İngiliz Bağımsız Filmi ve En İyi İngiliz Yönetmen Douglas Hickox Ödülü sahibi oldu.

Bir önceki yazımız olan The Imitation Game (2014) başlıklı makalemizde 2014, Benedict Cumberbatch ve Filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

[wpcc-iframe class=”video_youtube” src=”https://www.youtube.com/embed/twuScTcDP_Q” frameborder=”0″ allowfullscreen]
Film Bilgileri
2 sene önce eklendi
Ay – Moon (2009)
45 views izlenme
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor.

Film Robotu
Son Yorumlar