Akıl Defteri – Memento (2000)

Kaynak 1
Hata Bildir ×
[wpforms id="" title="false" description="false"]

Akıl Defteri – Memento (2000), film molası bölümümüzde Akıl Defteri – Memento (2000) filmi hakkında detaylı bilgiler vermek istedim. Akıl Defteri – Memento (2000) filmi ile alakalı tüm bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Akıl Defteri – Memento (2000)

İçindekiler

  • 1 Filmin Konusu
  • 2 Filmin Aldığı Ödüller

Hikayesi “Memento Mori”den uyarlanmış Amerikan yapımı olan Film 2000 yılında izleyiciyle buluştu. “Memento Mori” filmi, yazıp yöneten Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan’ın yazdığı kısa hikayedir. Film dram ve gerilim temalıdır. IMDb’de tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca BBC’nin düzenlediği ve dünyadaki 117 film eleştirmeninin jüri olarak görevlendirildiği yarışmada “21. Yüzyılın En İyi Filmleri” sıralamasında 25. Sıradan yerini almıştır. Başrollerini Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun paylaştığı film 113 dakika sürüyor.

Filmin Konusu

Nolan yaptığı bu filmde izleyicilerin, hafıza problemleri olan ana karakterin yerine geçerek onun duygularını paylaşmalarını hedeflemiştir. Seyirciler olayı ana karakterle yaşar ve onunla birlikte olayları keşfederler. Film doğruluktan uzak ve özgün kurgusuyla oldukça ses getirmiş ve başarılı oyuncuları ile de dikkat çekmiştir.

Memento eski bir sigorta müfettişinin hikayesini ele alır. Leonard ender rastlanan bir unutkanlık hastalığı olan anterior grade memory loss hastalığına yakalanır. Karısı tecavüze uğrayarak öldürülen ana karakterimiz büyük bir zihinsel sarsıntı yaşar. Ve olaylar filizlenir. Karısı öldürüldükten sonra yeni olan hiçbir olayı hatırlamaz. Geçmişte ne yaşadığını ve kim olduğunu bilmesine rağmen yeni bir anı sahibi olamaz. Bir yandan hafıza sorunuyla mücadele eden, diğer yandan da karısının katilini bulup intikamını almak için uğraşan Leonard’ın trajik hikayesi bu film ile izleyici ile buluştu.

Filmin Aldığı Ödüller

Memento, iki Oscar adaylığı bulunan ve uluslararası festivallerden toplam 54 ödül kazanarak döndü. Toronto Film Eleştirmenleri Birliği tarafından en iyi film ödülü ve Wando salt yani senaryo ödülü aldı. Bu saydıklarımız aldıkları ödüller arasında en önemli olanlardır. Çarpıcı senaryosu sayesinde IMDb’ye girmeye hak kazanan filmin Imdb puanı 8.4’dür. Ve Imdb Top 250 listesinde 55. Sırada yer alıyor. Memento aslen Latince bir kelimedir. Kelime anlamı “hatırla”dır. Türkiye’de Akıl Defteri olarak vizyona giren film birçok ülkede de “Amnesia” ismiyle biliniyor. Filmin özgün senaryosu ve başarılı oyuncularıyla film Önerileri listelerinde sıkça karşımıza çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Temple Grandin (2010) başlıklı makalemizde 2010, Claire Danes ve David Strathairn hakkında bilgiler verilmektedir.

[wpcc-iframe class=”video_youtube” src=”https://www.youtube.com/embed/xH5h1Q-H3bc” frameborder=”0″ allowfullscreen]
Film Bilgileri
2 sene önce eklendi
Akıl Defteri – Memento (2000)
38 views izlenme
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum

Yorum yazmak için giriş yapmanız gerekiyor.

Film Robotu
Son Yorumlar